Nakliyat Firmaları İle Müşteriler Arasında Yaşanan Olumsuzluklar Nelerdir ? ( Makale 2 )

Nakliyat Firmaları İle Müşteriler Arasında Yaşanan Olumsuzluklar Nelerdir ? ( Makale 2 )

Müşteri şikayetleri elbette oldukça fazladır. Bu şikayetler iş hacmine bakıldığında % 10 oranında gibi görünüyor. Bu şikayetlerin bir kısmı çeşitli sitelerde dile getiriliyor. Bir kısmı ise sesiz kalarak tabir caizse kaderine razı oluyor. Şimdi bu şikayetlerin tamamını nakliye firmalarında görmek haksızlık olmaz mı ? İki kişi arasında bir suç işlendiğinde tek taraflı suçlu olmayacağını biliriz. Nakliye firmaları arasında da haksızlığı kendine şiar edinmiş firmalar mevcuttur. Fakat bütün nakliyecileri töhmet altında bırakmak da haksızlık olur. Burada amacımız nakliye sektörüne katkıda bulunarak firmaların ve müşterilerin daha bilinçli hareket etmelerini sağlamaktır. Hiç bir kimseyi yargılamak değildir.

 

Nakliyat Firmaları İle Müşteri İlişkileri Nasıl Olmalı,   

 

Nakliyat başlı başına çok büyük bir sektördür. Nakliyat firmaları arasındaki, çeşitlilikde bu sektörün zenginliğidir. Bu sektörün de kendi içerisinde kolları vardır. Bu kollardan birtanesi evden eve nakliyat, bir diğeri kuru yük taşımacılığı, bir diğeri fuar stand taşımacılığı, bir diğeri uluslar arası nakliyat gibi sitemizde bulunan 25 kategori farklı farklı alanlardır. Bu nakliye alanları içerisinde en fazla sorun yaşanan evden eve nakliyat bölümüdür. Bu yüzden konu dönüp dolaşıp evden eve nakliyat a gelir. Diğer alanlarda sorun fazla yaşanmaz. Nedeni ise sistem oturmuş durumdadır. Örneğin bir ürününüzü bulunduğunuz ilden farklı bir ile göndereceksiniz. Hangi yolu izlemeniz gerekecek, aracınızı nereden temin edeceksiniz. Bunlar hem müşteri tarafından hemde nakliyeci tarafından ve yükü götürecek kamyoncu tarafından bilinerek hareket edilir. Durum böyle olunca hiç bir kimse şikayetde bulunamaz. Sebebi ise herkes birbirine karşı sorumlu davranmak ilkesidir.

Evden eve nakliyat haricinde diğer nakliyat alanlarında sistemin çalışması, sorun yaşanmamasının sebebi herkesin bir birine karşı sorumlu davranmasıdır. Çünkü uzun yıllardır yapılan nakliyat işleri oturmuş durumdadır. Evden eve nakliyat ise en fazla 20-30 yıllık bir geçmişe sahip olup, bundan öncesinde dost akraba toplanarak eşyalarını taşırlardı. Bu durumda yeni yeni evden eve nakliyat kurumsallaşmaya başlamıştır. Ancak daha ginede eksikleri oldukca fazladır. 

Diğer nakliyat alanlarında sorun fazla yaşanmazken neden evden eve nakliyat da sorun yaşanmaktadır? Şimdi bunu irdeleyelim. Evden eve nakliyat da sorun yaşanmasının sebebi ilk evvela eşyalarınız bir firmaya teslim ederek bu işi siz yapın diyerek teslim edersiniz. Firma da kendi çalışmalarına göre işi yapmaya çalışır. Kurumsallaşmayan bir firma ile çalışmaya başladığınızda mutlaka eksikler olacaktır. Bu eksikler sizlere olumsuzluk şeklinde döner. Bu olumsuzlıklarda sorun haline dönüşür. Çözüm de ise size yardım edecek hiç kimse bulunmaz, firma ile baş başa kalmışsınızdır.

Diğer nakliyat alanlarında çözüm odaklı çalışmalar yapılmaktadır. Şöyleki müşteri, nakliyeci  ( komisyoncu ), kamyoncu üçgeninde herkes birbirine karşı sorumludur. Evden eve nakliyat da müşteri, nakliyeci ( komisyoncu ), kamyoncu veya firma üçgeni oturmamıştır. Siz internetten arama yaptığınızda karşınıza çıkan kişinin nakliyecimi evden eve firmasımı olduğunu anlamanız mümkün değildir. Sebebi ise evden eve nakliyat müşterilerinin diğer nakliyat alanlarındaki gibi nakliyeci ( komisyoncu ) , kamyoncu veya firma ayırımını yapamadiğindan ve nakliyecilerin ( komisyoncu ) diğer nakliyat alanlarındaki gibi oturmuş olmadığındandır. Müşteri nakliyeciyi ( komisyoncu ) kötü olarak algılamaktadır. Oysa diğer alanlarda olduğu gibi nakliyeci ( komisyoncu ) müşterinin herzaman gatrantörüdür. Sorun yaşandığında çözüm odaklı çalışmalar yaparak aracılık hizmeti sunar. Bu işi korsan yapanlar olduğu gibi belgeli olarak yapanlarda mevcuttur. H 1 yetki belgesi ile nakliyecilik ( komisyoncu ) yapan firmalar ile çalışmanız durumunda sorunlarınızın en asgariye ineceğide aşikardır. Direk kurumsal bir evdne eve nakliyat firması ile çalışmak en uygun olanıdır. Kurumsal olmayan evden eve firması ile direk çalışmak yerine nakliyeci ( komisyoncu ) ile çalışmak daha doğru olacaktır. Bu ön yargılarınızı atmanız gerekecektir. Kurumsal olmayan firmalardan herzaman şu sözü duyarsınız nakliyeci  ( komisyoncu ) sizin eşyalarınızı şöyle yapar böyle yapar gibi sözler duyarsınız. Aslında tam tersidir. Diğer nakliyat alanlarında oturmuş olan üçgen evden eve nakliyatda da oturmuş olsaydı şu an yaşanan olumsuzluklar % 10 yerine % 2 lere inerdi. Daha az müşteri şikayetleri yaşanırdi. Tercihlerinizi istediğiniz yönde kullanmanız elbetteki en doğal hakkınızdır. Bizlerin buradaki görevimiz tecrübelerimizi anlatmaktır. Diğer makalemizde görüşmek üzere...