Sigortalı Taşınmanın Önemi Nedir ?

Sigortalı Taşınmanın Önemi Nedir ?

Sigortalı taşınma elbette ki kendinizi garanti altına almak demek olacaktır. Taşınmalarda nakliye firmaları taşınacak eşyaların sigortalarını yaparak sizleri garanti altına almaktadırlar. Garanti altına alınan eşyalarınızın hasar görmesi durumunda sigorta şirketleri tarafından bedelleri ödenerek müşterilerin mağduriyetleri giderilmektedir. Sigortanın kapsamı ve önemi nedir? Sigorta poliçesinin nasıl düzenlenmesi gerekir? Nakliye sigortası her hasarı kapsar mı ? Şimdi bu sorulara cevaplar vereceğiz.

 

 

Nakliyat sigortası neleri kapsar ve nasıl yapılmalıdır ?

 

Nakliyat sigortası tüm nakliye sektörünü ilgilendiren bir konudur. Nakliyat sigortası yapılırken nelere dikkat edilmelidir. En önemli konular nelerdir ?  Sizleri bu konularda aydınlatmaya çalışacağız.

Nakliyat sektörü çok geniş bir sektör haline gelmiştir, alınacak hizmetler oldukça fazladır.  Bu sektörde çeşitli alanlarda çalışmakda olan nakliyat firmaları bulunmakta ve bu alanların hepsinin de çalışma yöntemleri farklıdır. Risk gruplarına göre nakliyat sigortasınında değişkenlik kazandığı bir gerçektir.

Kuru yük sigortaları yükün cinsine göre yapılır. Tehlike arz eden yüklerin sigortası ile daha az tehlikeli veya tehlikesiz olmaları ile alakalıdır. Sigorta poliçelerinin bedelleri ve kapsama alanları da bu şekilde farklılık göstermektedir.

Evden eve nakliyat için yapılan nakliyat sigortası, ev eşyalarının hasar görmesi durumunda sigorta şirketi tarafından güvence altına alınmasıdır. Genel bir ifade ile taşınacak yük ne olursa olsun tamamının taşınma esnasında oluşacak hasaroları ödemek üzere oluşturulmuş bir sistem diyebiliriz. Ancak burada dikkat edilmesi gerek birtakım hususolar mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak;

- Sigortanın  süresi önemli konulardandır. Sigortanın süresi kısa tutulur ise aracın gecikmesi durumunda sürenin geçeceğini hesaplarsak hasar oluşması halinde sigorta şirketi ödeme yapmaz. Bundan dolayı süreyi bir iki gün uzun tutmakda fayda var diyebiliriz.

- Sigorta yapılacak emtianın gerçek bedeli üzerinden yapılmasıdır. Sigorta şirketi hasar oluşması durumunda zarar gören emtianın ev eşyası olması halinde ikinci el değeri üzerinden hesaplama yapmasıdır. Diğer taşınan yükler için bunu söylemek mümkün değildir.

- Sigorta yapılacağı zaman sigorta poliçesine yazılan bilgilerin doğru ve eksiksiz yapılması da uyulması gereken kurallardan olmalıdır. Aksi bir durum da ödeme almanız da sıkıntı yaşamanız olası bir durum olacaktır. Bu bilgiler sigorta poliçesine yükü taşınacak kişi veya kurum bilgileri, taşıyacak araç, şöför ve firma bilgilerinin eksiksiz olarak yazılması gerekir.

- Sigortası yapılacak emtianın taşınması esnasında kurallara uygun olarak fatura ve irsaliyelerinin bulunması gerekir. 

Saydığımız kurallara uyulması durumunda yük veya eşyaların zarar görmasi halinde zararınızın karşılanmasını garanti altına almış olursunuz. Burada unutulmaması gereken diğer konu ise şudur. Sigorta şirketleri sigortayı sadece yol sigortası olarak yapmaktadırlar. Aracın kaza yapması durumunda ödemeyi taahhüt eder. Diğer konularda taşıma esnasında, ıslanma durumunda, yükün araç i,çerisinde oluşabilecek hasarlarda sigorta şirketi ödeme yapmayacaktır. Çünkü bu konuları kapsama alanına almaz. Bu durumda ne olacak dersek, taşıyıcı firma veya kamyoncu bunun sorumluluğunu almak zorundadır. Taşıma emniyetini sağlamak mecburiyeti vardır. Böylece sigortası yapılan yük veya eşyanın emniyeti sağlanmış olur.