Evden Eve Nakliyatta Önemli Faktörler

Evden Eve Nakliyatta Önemli Faktörler

Evimiz bizim için çok değerli. Tabi ki eşyalarımızda öyle. Bu nedenle eşyalarımızı gözümüzden sakınıyoruz. Onlara zarar gelmesinden korkuyoruz. Özellikle taşınma dönemlerinde bu korku ve stres daha da artıyor.

Aslında o dönemde her şey başlı başına bir sorun denebilir. Eşyaları kutulamaktan onların taşınmasına kadar her şeyle yakından ilgilenmek zorundayız. Her şeyden önce güvenilir bir nakliyat firması bulmamız gerekiyor. Eşya taşınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilen işinde deneyim sahibi nakliyat firmaları arıyoruz. Peki biz neler yapılması gerektiğini ne kadar biliyoruz? Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu? Ben sizi eşya taşınırken nelere dikkat edeceği hakkında biraz aydınlatmak istiyorum. Eşya taşımada ilk faktör hiç şüphesiz eşyalarınızı taşıtacağınız firmayla her an iletişim halinde olmaktır. İletişim kopukluğu yaşanan bir firmayla eşya taşımak işkence haline geliyor. Bu nedenle sizi ve isteklerinizi anlayacak ve en iyi şekilde karşılayacak bir firmayla çalışmalısınız.

Diğer bir faktör ise taşıma sırasında eşyaların kaybolmaması için bir liste hazırlamak. Çoğu insan taşınma esnasında eşyalarının kaybolduğunu firmalarına bildiriyor fakat ne yazık ki çoğunlukla olumlu dönüş alamıyorlar. Bunu engellemek adına bir liste hazırlayarak bir nüshasını firmaya vermeniz sizlerin yararına olacak. Bu sayede eşyalarınızı belgelendirmiş olacaksınız. Üstelik bunu yaparak gerekli ve gereksiz eşyaları da rahatlıkla ayırabileceksiniz.

Evden eve nakliyat yaptırırken eşyalarınızı taşıtacağınız firmadan kesinlikle plaka isteyin ve verilen plakaya ait aracın gelmemesi halinde taşımadan vazgeçeceğinizi kesin olarak ifade edin. Bazı firmalar sizden işi aldıktan sonra işi başka firmaya veriyorlar. Bu durum a tahmin edersiniz ki bir sürü soruna neden oluyor. Bu nedenle plaka almak son derece önemli. Eğer “kaç tane aracım var. Nereden bileyim hangisi olacağını.” Gibi bir tepkiyle karşılaşırsanız firmadan 2 farklı plaka isteyin. En üst sıradaki firmanın bile en fazla 5 aracı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Alternatif plaka isteyin dememin sebebi olası bir kaza ya da arızadan kaynaklanmaktadır. İkinci plaka bu sorunu da çözer. Eşyalarınızı teslim edeceğiniz firma ile mutlaka sözleşme yapın. Firma ile aranızda yazılı bir belgenin olması eşyalarınızın daha iyi korunmasını sağlayacaktır. Tabi ki kimse istemez ama eşyalarınız pek çok sorunla karşı karşıya kalabilir. Bunları göz önüne almalısınız.

Eşyalarınızı sigortalattırın. Özellikle şehirler arası eşya taşıtırken sigortalattırmak büyük önem taşıyor. Burada sigortanın tanımını çok iyi bilmek zorundayız. Sigortalatmak demek bir tabak kırıldığında firma ödeyecek demek değildir. Eşyalarınızı sigortalatmak olası bir yangın, sel ve depren gibi durumlarda eşyalarınız zarar gördüğünde zarar gören kısmın %80’inin firma tarafından size geri ödenmesidir. Ev taşıyacak olanlara şimdiden kolaylıklar diliyorum.