Kuru yük ve komple taşımacılık nedir?

Kuru yük ve komple taşımacılık nedir?

Komple ve kuru yük taşımacılığı nedir ve ne anlama gelir? Kuru yük taşımacılık hangi işleri kapsar? Komple ve kuru yük taşımanın belgeleri nelerdir? Bu sorulara blog sayfamızda cevap bulabilirsiniz. Komple taşıma kısaca kamyonet, kamyon ve tırlar ile yapılan sevkiyatın bütünüdür. Yurt içindeki bu sevkiyatlara kaomple veya kuru yük taşımacılığı denirsede yurt dışı yapılan sevkiyatlarada uluslar arası nakliyat denir. Komple taşıma için sitemizde ki nakliyat firmalarından teklif isteyin.

Komple ve kuru yük taşımacılığı nedir ve ne anlama gelir?

Komple ve kuru yük taşımacılığı kara yolu ile ülke genelinde yapılan yük taşıma işine denir. Kara yolu ile yapılan bu taşımacılık Türkiyede hava ve demir yolu taşımacılığına göre daha fazladır. Kuru yük taşımacılığı gida, inşaat, tahıl, demir çelik, makina, sebze meyve, deterjan gibi aklınıza gelebilecek her türlü malzemelerin taşınması, bir yerden başka bir yere nakledilmesidir. Komple ve kuru yük taşımacılığı aslında taşınacak ürünlerin genel anlamda kuru ürünler olmasından kaynaklanmaktadır, elbette sıvı ürünler taşınmaz anlamı gelmiyor. Bu ifade genel bir ifadedir. Şöyleki komple taşıma dendiğinde nasıl bir aracın komple dolmasıyla alakalı ise oda aynıdır. Açıkcası kuru yük veya komple taşıma dendiğinde şu mana çıkmaktadır. Taşınacak malzemelerin kuru ve aracı komple doldurması ile ifade edilebilir. Komple taşıma da kamyon ağırlık olarak 15 ton taşıma kapasitesine sahiptir, hacim olarak yaklaşık 45-50 metreküp ürün alamaktadır. Herhangi bir yük komple kamyonu doldurmadığında kalan boş yer için alınan yükler e de parça/parsiyel yük olarak ifade edilir. Ücretlendirilmeside yük miktarı ile orantılıdır. Kuru yük ve komple taşımacılık açık veya kapalı kamyonet, kamyon, tır  gibi ağır nakliye araçları ile yapılmaktadır. Ancak önemli bir husus kuru yük taşımacıları ev eşyası taşımaya yetkili değildir. Ev eşyası taşımacıları da kuru yük taşımaya yetkili değildir. 

Komple ve kuru yük taşımanın belgeleri nelerdir?

Komple ve kuru yük taşımacılığı firmaları  ev eşyası ve büro taşımacılığı haricindeki tüm ürün ve malzemeleri taşımaya yetkilidirler. Bu yetkilerini ulaştırma bakanlığının vermiş olduğu K1 yetki belgesi ile taşımacılık yapmaya yetkildirler. Kendi ürettikleri ticari ürünlerini kendi öz mal araçlarıyla nakletmesine, firmalara verilen K2 yetki belgesi ile, ev eşyası ve büro eşyası taşımacılarına verilmiş olan K3 yetki belgesi ile de evden eve nakliyat firmaları kara yollarında taşımacılık yapmaya yetkilidirler.