Nakliyatçılar ve Nakliyat Ambarları Nasıl Çalışır?

Nakliyatçılar ve Nakliyat Ambarları Nasıl Çalışır?

Nakliyeciler dendiği zaman nakliyat komisyonculuğu ilk akla gelendir. Nakliye komisyoncuları Kamyon ihtiyacı olanlara aracılık hizmeti verirler. Nakliyat ambarlarının çalışma alanları daha farklıdır. Nakliyat ambarları iki il arasında çalışan firmalarıdır. Daha fazla bilgi için makalemizi okumaya devam edin.

Nakliyeci veya nakliyatçılar hangi alanda çalışırlar?

Kelime anlamı bakımından nakliyeci veya nakliyatçı aynı anlamı ifade eder. Nakliyeciler yük ve eşyasını taşıttırmak isteyen kişisel veya kurumsal ticari firmalara aracılık hizmeti verirler. Nakliyatçılar sizin ihtiyacınız olan aracı bularak o aracı size yönlendiriler. Anlaşılan ücret üzerinden kamyoncudan komisyon alırlar. Bir yükünüz var diyelim bu yük eşya da olabilir, makina veya gıda maddesi de olabilir. Taşınacak yükün cinsi önemli değildir. Çünkü nakliyat komisyoncusu ulaştırma bakanlığının vermiş olduğu H 1 belgesi ile yasal olarak çalışırlar. Türkiye'de nasıl emlak komisyoncuları var ise nakliyat içinde de aynısı yasal olarak yapılmaktadır. Fakat korsan olarak nakliyat komisyonculuğu yapan insanların çokluğu bu tarz çalışanların herzaman kabusu olmuştur. Aynı zamanda da müşterilerde güvensizlik oluşturmuştur. İyi çalışan nakliyat komisyoncuları yükün teslim edilmesinden o yükün gideceği adrese kadar takip eder ve aradaki anlaşmazlıkları çözümler. 

Nakliyat ambarları iki il arasına devemlı servisleri vardır. Hergün düzenli olarak topladıkları yükleri komyon veya tır ile taşırlar bu yükleri gidilen adreslerde küçük araçlarla adreslerine teslim ederler. Başka bir değişle kargoların yaptıkları işleri yaparla tek farkları kargolarda küçük parçalara yönelik çalışmalar vardır. Nakliyat ambarlarında ise büyük parçalar ile çalışırlar. Bir kargo şirketine 500 kğ lık bir ürün veremezsiniz ama ambarlar bunları taşılar. Nakliyat ambarlarının genel olarak şehirler de nakliyat ambarları sitelerinde yerleşik olarak bulunurlar. İlçelerede çalışan nakliyat ambarları mevcuttur.